Naše zkušenosti s výchovou (dítě 0-3 roky)

04. července 2015
 
    Zatím máme zkušenosti pouze s výchovou dítěte od narození do 3 let. Na druhou stranu těch zkušeností jsme i tak posbírali již spousty a velice rád Vás s nimi seznámím. Je nutné poznamenat, že se jedná opět o velmi subjektivní pohled na výchovu. Někdo může mít stejný názor, někdo zase může být na vážkách, někoho inspirujeme, a někdo může mít zcela odlišný názor. To je ale přeci na tom to nejzajímavější. V této podkategorii jsem se rozhodl psát zkušenosti přímo pod úvodní článek - nebudu zde tedy vytvářet další podkategorie. Tak šup šup, jdeme do toho.
 
4. července 2015

Cukr nebo bič? 

    Rad, které jsme získávali /získáváme v našem okolí bylo/je mraky, mohli bychom je prodávat. Samozřejmě, že rádi tyto názory vyslechneme, je to pro nás vždy zdroj informací a inspirace. My ale hned bezhlavě nedůvěřujeme všemu a rádi si to, co se je nám blízké nebo se nám líbí, sami vyzkoušíme. A pokud to má dobrý výsledek, nebo dojdeme k tomu, že trošku postup upravíme, přijmeme jej za vlastní. A takto vznikají naše výchovné postupy - nevím jak lépe to nazvat - zní to dost kostrbatě "postupy" :) 
 
    Ze začátku jsme to moc neřešili, ale postupem času bylo nutné nad výchovou začít průběžně přemýšlet, aby byla trošku efektivní a měla smysl.
 

Co jsme řešili?

    V mnoha situacích jsme naráželi neustále na základní otázku, na kterou určitě naráží všichni rodiče. Zda jít snažší cestou, ale velmi, alespoň na začátku, účinnou - tj. na dítě zvyšovat hlas, někdy i "křičet" nebo vyhrožovat čímkoliv, třeba tím, že dostane na zadeček; a nebo jít tou složitější cestou - tj. vysvětlovat dítěti neustále dokola, co má dělat, proč a co mu to přinese nebo naopak nepřinese a nakonec i pozitivně dítě motivovat nějakou odměnkou. Poté, co jsme obě metody vyzkoušeli, zjistili jsme, že je mnohem lepší, jít cestou složitější na začátku, ale v konečném důsledku velmi dobře fungující. Ta trpělivost přináší ovoce a každý kdo zvolí tuto variantu to zjistí. Naše rozhodnutí jsme si také ověřili z odborné literatury (psychologie), kde bylo z behaviorálního hlediska jednoznačné, že pozitivní přístup je výrazně účinnější, než negativní, která je často doprovázena pouhým strachem. Dítě dělá věci, které po něm chceme pouze na základě strachu, takže ty věci v podstatě dělat nechce a spíše to bere jako povinnost a někdy k tomu získává i averzi. Když dělá dítě věci pro odměnu, je na to lépe naladěno, strach tu nemá žádnou roli, dítě časem přestane dělat některé činnosti i bez odměny a má z toho radost - stačí mu dobrý pocit z toho, že to udělal a že někoho potěšil, třeba i sám sebe.  
 

Naše zkušenost s Vojtovkou (Vojtovo cvičení)

    Například jsme cvičili 2 cviky Vojtovky. Původně to byla povinnost pro našeho drobečka. Nakonec jsme zvolili odměnku - malinkou - a bohatě to stačilo k tomu, že se situace diametrálně změnila. Předtím to bylo velké přemlouvání a nepříjemné chvíle pro všechny. Teď přemlouvá náš špuntík nás, abychom začli cvičit. Je to o tom, zvolit vhodný postup a nám se to k naší velké radosti povedlo - proto Vám to píši - vyzkoušejte to a uvidíte. Je nutné říci, že naší holčičce nedáváme dobrůtky x-krát denně, jen 1-2x denně - buď za cvičení, nebo když je hodná a zároveň má chuť a řekne si sama. Pokud nás ale zlobila, jsme skutečně velmi trpělivý a dobrůtku jí nedáme. Je nutné nepovolit a nedat tak příležitost ke smlouvání/vyjednávání. To jsou naše zkušenosti "s cukrem a bičem". 
 

Příště

    Další tip bude o tom, jak se ta naše holčička naučila čůrat a jaká metoda nám skutečě pomohla....
 
 
 
 
   Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!