Wattmetr

K čemu slouží?

    Patřím mezi ty lidi, kteří jdou trochu více do hloubky, když řeší nějaké otázky. V tomto případě se jedná o otázku spotřeby některých spotřebičů, a to nejen když jsou aktivní, ale zajímalo mě také, jakou mají spotřebu, když jsou v zásuvce, ale jsou pasivní - nepoužívají se.
 
    K tomu slouží přístroj "wattmetr". Stojí to pár korun, ale na co bych si to kupoval, když to nepotřebuji na stálo. Dle mého zbytečně vyhozené peníze. Jedná se o věc, kterou si můžu od někoho půjčit a nebo jak jsem zjistil, existují organizace, které je za zálohu půjčují zdarma.
 

K čemu jsem došel? Co mě zajímalo?

1) Spotřeba přijímače pro internet + jeho rozbočovač (2 spotřebiče) - běží non-stop 24 hodin denně + 365 dní v roce
2) Spotřeba anténního zesilovač - ten samý non-stop provoz
Tyto 3 spotřebiče jsem měřil naráz a to 1 týden po konzultaci s organizací, která mi wattmetr zapůjčila. 
Výsledek:
Spotřeba těchto 3 spotřebičů byla velmi nízká ca 8 W, tj. dle propočtu na základě mé faktury za elektřinu něco přes 530 Kč/ročně.
Mile mě to překvapilo, měl jsem obavy, že to bude mnohem více.
 
3) Spotřeba nabíječky mého mobilního telefonu Samsung Galaxy SII a to v pasivním stavu (bez nabíjení) - prostě když to nechám v zásuvce a nenabíjím
Výsledek:
Spotřeba 0 W. Opět velmi mile mě to překvapilo.
 
4) Spotřeba pasivního připojení (OFF/StandBy) Notebook (lenovo) + LCD 22" iiyama + multifunkční tiskárna XEROX)
Výsledek:
Spotřeba ca 1-2W. Opět velmi mile překvapilo - bál jsem se, že je to mnohem více. 
Přesto tyto spotřebiče vypínám pomocí rozbočovací zásuvky (rozpětka), která má tlačítko vypnutí el. energie.  
 
5) Spotřeba mého notebooku při práci vč. LCD - notebook velmi zatěžuji náročným software - přičemž často běží procesor + paměť + disk nad 50%
včetně sledování spotřeby v případě, kdy k notebooku mám aktivně připojený můj externí LCD displej
Výsledek:
Spotřeba notebooku je velmi nízká ve srovnání s klasickou bednou (case) - kolem 15-30W, v případě připojení LCD panelu se spotřeba zvyšuje až o 40-50 W. Další věc, kterou jsem nečekal. Věděl jsem, že notebook má menší spotřebu než klasický PC, ale že notebook má téměř poloviční spotřebu jako externě připojený LCD - to jsem netušil. 
Často vypínám LCD ve chvíli, kdy jej nepotřebuji a nyní jsem si jist tím, že to má smysl.
 
6) Moje multifunkční laserová tiskárna - aktivní
Výsledek+překvapení:
Původně jsem tiskárnu nechtěl ani zahrnovat do svého měření. Všiml jsem si ale, že wattmetr zobrazuje při denním měření spotřeby mého PC koutku nebývale velkou HIGH spotřebu (nevyšší hodnotu) - a to přes 750 Wattů. Říkal jsem si to není možné, čím to může být způsobené? Asi tím, že běžel notebook na plno při zpracování software - kdy disk nestíhá ukládat data a síť nestíhá posílat dostatek informací do mého PC. Opak byl pravdou. Při aktivitě tiskárny mi naskočila spotřeba téměř konstantně o +700 Wattů! A záhada tím byla vyřešena. Při pasivním zapnutí tiskárny, kdy netisknete je spotřeba sice výrazně nižší kolem 20W, přesto neprovádí žádnou operaci a má téměř shodnou spotřebu s mým notebookem, který je aktivní. Tak proč nechávat tiskárnu zapnutou? Opět důvod, proč si buď pořídit vypínatelnou tiskárnu (elektrický vypínač spotřeby) nebo rozbočovač elektřiny, kterým můžete také spotřebič vypnout nebo jsou i možnosti, kdy můžete vypnout spotřebič, který chcete a ostatní si mohou elektřinu brát (pokročilejší elektrické rozbočovače).
Doporučení:
Pomocí odhalení nemalé spoteby mé tiskárny doporučuji, ověřit spotřebu té Vaší a popřípadě zapínat pouze při jejím aktivním tisku. Jinak vypnout. 
Ostatní spotřebiče mě již tolik nezajímají, ale jsem si jist, že Vás ano - proto doporučuji udělat si menší test zapůjčením wattmetru a zjištění sama pro sebe. 
 

Zapnuté spotřebiče přes noc

    Často se setkávám s tím, že mojí blízcí/známí mají zapnuté spotřebiče nejen aktivně přes celý den, ale také pasivně přes noc. Jedná se například o nějaký PC-koutek nebo nějaká hi-fi/TV/SAT/přehrávač-sestava v obyváku. Doporučuji si zjistit, zda se nejedná o zbytečného žrouta peněz (zvláště u starších spotřebičů - nové jsou často úspornější). Tyto situace je možné vyřešit méně populárním zakoupením elektrického rozbočovače (rozdvojka/roztrojka/atd.), a při přechodu z aktivního použití na pasivní, je možné jedním stisknutím tlačítka veškerou zbytečně prohířenou spotřebu na stand-by (to jsou ty spotřebiče, kterým často svítí červená kontrolka nebo nějaký displej) vypnout a ušetřit si tak peníze. 
 

Co doporučuji?

 
 
    Mé doporučení zní, vyzkoušejte wattmetr a dozvíte se o svých spotřebičích více ;) Možná Vás překvapí spotřeba Vašeho vysavače nebo tiskárny. V konečném důsledku je ale samozřejmě na Vás, jestli chcete ušetřit např. 500-1000 Kč ročně a nebo Vám to zato nestojí. Každý si zvolí svoji cestu.
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!