Proč nahradit klasickou žárovku LED technologií?

29.3.2015

    Před časem - už je to vlastně 1 rok a 3 měsíce, konkrétně 12/2013 jsem zvažoval, zda přejdu na novou technologii žárovek. Vždy když mám na mysli takovou větší investici, hledám veškeré dostupné informace a zvažuji, jaké to bude mít výhody a nevýhody nejen pro mě, moji rodinu a společnou kasu, ale také pro okolí a především životní prostředí. Nehledám informace pouze u prodejců, ale také se snažím hledat odbornější články. Nenechejte se uplácet nějakými levnými informacemi, které mají často především marketingový význam - prodat za každou cenu. 
 

Důvody, které vedou k výměně za LED žárovky

    Můj závěr byl spíše velmi pozitivní a jediné, co mi to mohlo rozmluvit, by byl fakt, že někde získám negativní informaci na dopad na životní prostředí. Nikde ale nebylo dostatečným způsobem dokázáno, že tato LED technologie žárovek má skutečně větší dopad na životní prostředí. Dopad má určitě, ale pokud posuzujeme dobu, jak dlouho by měla LED žárovka vydržet s tím, jakou životnost měly žárovky, které jsem kupoval do 12/2013, měl jsem pocit, že to může být minimálně stejné. V té době před výměnou docházelo v mém domě k velmi častým výměnám žárovek - prostě se žárovky rychle spálily a jejich životnost byla ubíjející. Nevím, čím to mohlo být způsobeno, ale fakt, že žárovku za 60 Kč musím měnit obzvláště na chodbě třeba 2x ročně, byl ten impulz, který mě posunul k hledání jiné alternativy namísto klasické žárovky.
 

Hlavní výhoda LED žárovek

Doba životnosti - uvádí se v řádech desetitisících hodin (např. 15.000 hodin) 
15.000 hodin/8 hodin denně
=> výdrž 1.875 dní => 5 let
velké vytížení spíše v zimním období obyvák/kuchyň/pokojík
15.000 hodin/2 hodiny denně
=> výdrž 7.500 dní => 20 let
běžné vytížení (tyto výpočty jsou jen dle mého selského rozumu)

    Otázkou je, jestli může žárovka tak dlouho vydržet, já tomu budu věřit. A není to jen o důvěře, vím, že byly LED žárovky i testovány a dle výsledků vydržely hodně. Samozřejmě, že jedině skutečnou praxí je možné 100% ověřit dlouhodobost, ale myslím, že i tyto přibližná čísla jsou velmi slušná. Mohl bch se tady ještě dlouhosále rozepisovat o ceně a poměru ceny k době životnosti, ale to je zbytečné. Žárovka za 150 Kč, která vydrží odhadem 5x déle než klasická a navíc má 6x menší spotřebu (60W = 9,5W) - myslím, že tato čísla hovoří za vše.

Resumé po 1 roku a čtvrt

    Tento výsledek budu samozřejmě průběžně ještě aktualizovat, ale upřímně, nevěřil jsem tomu, že budu moci po takové době napsat, že jsem nemusel vyměňovat ani jednu z LED žárovek. Abyste měli představu, spočítám kolik jich vlastně máme - je jich 11. 
Takže po více jak 1 roce jsem nemusel vyměnit ani jednu LED žárovku - to se mi s klasickými žárovkami poslední dobou vůbec nestávalo. Samozřejmě nehovořím o žárovkách, které byly vyráběny před více léty. Připadá mi, že předtím ta kvalita byla jinde, ale to nedokáži posoudit, často to byla spíše investice mých rodičů a proto jsem v tom ještě neměl zájem :)
Další resumé napíši třeba po 2 letech, atd.
 

Mé doporučení

    Výměny žárovek zcela jistě nelituji a myslím si, že stáří těch mých LED žárovek se bude ještě dlouho posouvat kupředu. Takže ze své vlastní zkušenosti Vám koupi těchto žárovek mohu vřele doporučit. Co si myslím, že je důležité říci, je fakt, že bych rozhodně nekupoval nějaké no-name (tzn. neznačkové). Nějaké zlevněné neznačkové ve velké akci - dával bych ruce od toho okamžitě pryč. Často jsou to nějaké šunty, které se vyrobí někde v Číně a kdo ví, kdo jim to zadával do výroby, kdo ty žárovky vyvíjel, (ne)testoval, atp. I značkové LED žárovky jsou často v akcích a pokud mají na etiketě/krabičce uvedené, že splňují ISO normy a C E, mělo by Vám to napovědět o tom, že by měl být výrobek vyšší kvality - a že by mohl skutečně v případě žárovek vydržet to, co je proklamováno (především doba životnosti a počet zapnutí/vyplnutí). 
 
    C E je certifikace toho, že výrobek musel projít kontrolou přes nějakou instituci, která ověří, že splňuje veškeré příslušné požadavky Evropského hospodářského prostoru. Pozor nezaměňujte to za CE (písmenka jsou blízko sebe) - což je marketingově "lživé" označení certifikace China Export. Velmi to mate evropského občana při koupi a nikdo o tom prakticky neví. Moc nechápu, jak je to v dnešní době možné, ale je to tak. Podívejte se, jak označení CE má vypadat, a na jakou jeho podobu si musíte dát pozor - viz níže!
 
zdroj: wikipedie
 

Barevná teplota světla a ostrost

    Ještě bych se rád zmínil o 2 věcech, na které bych nerad zapomněl. Ta první je o mém doporučení - vyberte si vhodnou barevnou teplotu světla. Určitě si nekupujte do obyváku studené světlo. Taková světla patří maximálně do kanceláře, ale ne do místnosti, kde se máte cítit pohodlně a ničím nerušeně. Takže vybírejte nějakou teplejší barvu, anglicky "warmwhite" 2700-3500 K.
 
    A ta druhá je ostrost světla vycházejícího z LED žárovky. Někteří lidé jsou trochu více citliví na světlo. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že LED jsou trošku ostřejší na pohled a není úplně na škodě použít vhodný lustr, který zamezí přímému kontaktu vycházejícího světla k Vašim očím.
 
    Takže ať Vám LED svítí a šetří penízky ;)
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!