Nástěnka (magnetická/korková tabule)

 
    V hodně domácností máte místo, kam rádi dáváte své poznámky, fotky, pohlednice, vizitky, vzpomínky (vstupenky na hezké koncerty), zajímavé a důležité informace - telefonní čísla, adresy, narozeniny/svátky Vašich blízkých, číslo Vašeho síťového hesla, atd. Někteří toto místo mají v šuflíku, někteří na více místech (v peněžence, v kabelce, různě po stolech, skříňkách) a někdo jim umožní, aby byly rychle přístupné, a aby byly na takovém místě, kde se např. na ty vzpomínky může kdykoliv podívat a nostalgicky zavzpomínat. Tyto možnosti, které jsem zde vypsal jsou právě z mé korkové nástěnky, které mám po své levé ruce na stěně.
 

Nástěnka (korková)/magnetická tabule

    Korková nástěnka nebo magnetická tabule jsou skutečně velmi praktický pomocník ve Vaší domácnosti. Již řadu let je využívám jak v době svých studií, tak teď, když už na to nejsem sám. Moje žena by korkovou nástěnku za nic neměnila. 
 
    Nejde jen o to, že máte důležité věci na očích, že máte k těmto věcem okamžitý přístup, že si můžete třeba příjemně zavzpomínat, když se letmo podíváte na nějakou fotografie, kde jste se svými kamarády nebo rodinou, nebo se pokocháte pohlednicí, kterou jste si ze srandy poslali, abyste měli příjemnou vzpomínku, kde jste vlastně před rokem byli nebo Vám někdo poslal krásnou pohlednici se supr povídáním. Ale výhodu také vidím u nástěnek nebo tabulí v tom, že ji můžete postupem času obnovovat/vylepšovat. Časem se Vám nástěnka/tabule přeplní a Vy nebudete moci vkládat další pro Vás důležité věci. Co Vám tedy pomůže od této starosti?
 
    Pěkně si nástěnku uklidíte - uděláte takový "refresh" (obnovu). Dáte pryč věci, které již nejsou důležité a nebo sesumírujete vizitky a přepíšete důležitá telefonní čísla na jeden papírek - tím ušetříte místo. Nebo Odejmete pohlednice z Vánoc/Velikonoc a dáte je do šuplíku k dalším. Ulevíte Vaší nástěnce a vložíte nové zážitky, informace. Prostě si s nástěnkou pohrajete. Někdy je to otrava, člověk si musí vyčlenit chvíli, ale nakonec to stojí zato. 
 

Korková nástěnka nebo magnetická tabule?

 
  Záleží na Vás, ale pokud chcete mít více možností na zavěšení, nechcete vyvěsit pouze papírové informace, lepší je korková tabule. Na ní můžete přišpendlit skutečně téměř všechno. Magnetická tabule má menší omezení v tom, že magnety mají menší nosnost a že udrží spíše papíry, obrázky, pohlednice, fotky. My máme doma obě varianty - to je také jedna z možností. 
 

Magnetická vs. Křídová tabule a vs. smartphone/outlook

    Magnetické tabule používám hodně do práce. Myslím, že je to skutečně praktičtější věc, než například křídová tabule nebo zapisovat důležité věci někam do PC, kde k tomu nemáte okamžitý přístup. Při psaní křídou se vytváří všude prach a člověk aby to pořád uklízel a při elektronickém uložení musíte pořád přemýšlet, kde máte co uložené, musíte rozklikávat a doufat, že to co hledáte, je právě v tomto souboru. Hodně lidí si také píše důležité věci na papírky - jak to ale pak vypadá, když jich máte po stole a na monitoru 20"? A jak to vypadá, když ty papírky přiložíte na magnetickou tabuli a zajistíte je magnetem? Já myslím, že se shodneme, že to vypadá hned lépe, strukturovaněji. Pokud na magnetickou tabuli použijete fixu, kterou houbou snadno zasucha smažete - není vhodnější poznámky, připomínky, upozornění. 

    Mohli byste říci, že máte všechno ve Vašem smartphonu/outlooku. S tím  se Vám dovolím trošku nesouhlasit. Sám upomínky v telefonu/outlooku hojně používám, ale některé informace je mnohem šikovnější mít na nástěnce/tabuli, navíc co napíšete rukou (nevyťukáte pouze klávesnicí), je dokázáno, že si mnohem lépe pamatujete. Tím myslím, napsat něco hezky psacím nebo tiskacím. Mozek na tuto formu reaguje mnohem lépe, než na elektronickou poznámku a informaci uchová s vyšší energií a Vy si tak tuto informaci lépe vybavíte/uchováte. Abyste věděli jakou magnetickou tabuli mám já - koukněte na obrázek - rozměr tabule vč. rámů je 900x600mm.     

Jiné možnosti, kam umístit magnetickou tabuli

    Magnetickou tabuli (nástěnku) nemusíte mít jen v nějak pracovně (v pracovním/PC koutku) nebo v pokojíčku Vašeho dítěte. Můžete ji použít jako obraz a chlubit se Všem návštěvám, co Vaše děti nakreslili, nebo sám dlouze uvažuji, že si koupím nějakou větší bez rámů do prostoru v kuchyni - přímo na bar. My neplánovali, že bychom používali barových stoliček u baru v kuchyni, kterou máme do tvaru "V". Z dvou stran lemuje stěny a z 3. strany jsme vytvořili vyšší bar a rozšířili jsme tak odkládací plochu naší kuchyně (z praktického hlediska). A tak máme teď krásné volné místo na to, abychom sem vložili po celé délce magnetickou tabuli, na které se může naše dítko realizovat. Vkládat svá díla, nebo hrát si s magnety, nebo sestavovat z magnetických kostiček obrázky (máme nějakou magnetickou krtečkovou stavebnici/puzzle). Časem koupíme houbičku a fixky a bude moci kreslit - realizovat se. Určitě je to lepší, než kreslit po stěnách :)

Kuchyň? Proč ne!

    A co třeba dát menší magnetickou tabulku na lednici? Nebo někam po ruce v kuchyni? Dojde kečup a Vy si to hned zapíšete. Nemusíte nic hledat, fixku máte připevněnou na tabuli. Zapíšete a pokračujete v práci dál. Navíc jak si to zapíšete, částečně si tím vytvoříte také upomínku v hlavě :) Vyzkoušejte si to a uvidíte sami ;)

 

    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!