Úprava špekáčku (do spirály)

10. srpna 2015
vlastní foto: táborák a různě naříznuté špekáčky
 
    K táboráku patří již tradičně opékání špekáčků. Bez toho si ohýnek nedokážu ani představit. Na táborák si můžeme špekáčky/špeky/buřty připravit různými způsoby. Mnoho způsobů je již řadu let běžně používána. Já Vám přináším způsob, kterým mě zaujal můj kamarád, který tento postup zase získal od někoho jiného. Po mnoho let jsem takto rozdílnou přípravu neviděl a tak mě napadlo, že bych se o to s Vámi mohl podělit. 
 

Špekáček do spirály

vlastní foto: špekáček/buřt do spirály

    Příprava je velmi jednoduchá. Je ovšem vhodné, jako ostatně u všech typů příprav špekáčků, mít ostřejší nůž. Špekáček začneme řezat od jednoho konce k druhému a to tak, že vytvoříme hlubší spirálovitý řez. Jak široké mezery mezi jednotlivými řezy uděláte je čistě na Vás. Jen je nutné, abyste neprořezali špekáček příliš, aby ještě mohl na opékáčku/klacku držet. 
 
    Na fotografii, kterou vkládám níže je patrné, že jsem špekáček měl na opékáčku do tvaru "U", kde je vhodnější širší řez - buřt tak lépe na opékáček nasadíme a při následné manipulaci při opékání lépe drží. Zde jsem špekáček napíchl na delší stranu. Pokud máte připravený opekáček z přírodního materiálu, tedy tzv. "klacek", je možné udělat spirálu v menších rozestupech a napíchnout buřt na jeho kratší stranu. Klacek tedy povede od jednoho konce špekáčku až po druhý - bude tedy po celé délce propíchnutý klackem. Na klacku buřt v této upravě drží velmi dobře. 
 
    Výhodou této přípravy, alespoň z mého pohledu, je fakt, že špekáček při dobrém naříznutí spirálou je možné velmi dobře propéct skrz naskrz až do hloubky. Pokud nebudete spěchat a upečete jej do zlatova, tato příprava se Vám odvděčí v podobě výborné chuti a velmi dobře propečeného masa. A mě nezbývá opět než Vám popřát dobrou chuť! 
 
 
 
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!