Hlava/Psychologie

16.04.2015
 
   Z mého pohledu a nejen z teoretické úrovně, ale i ze své vlastní zkušenosti, jsem si zcela jist, že naše hlava, naše myšlenky, nálady, pocity - negativní či pozitivní - zcela zásadně ovlivňují naše tělo a jeho celkové zdraví. Myslím, že je důležité si uvědomit fakt, že když bude Vaše hlava vyrovnaná, budete mít neskutečnou výhodu oproti těm, kteří to mají naopak - o té situaci ví a nic s tím nedělají a nebo dokonce namají ani tušení. 
 

Jste stále nespokojeni, nervózní, nevyrovnaní, necítite se dobře?

    Představte si, že jste stále nespokojeni. Nevíte proč a snažíte se to dohnat různými náhražkami - třeba tím, že si říkáte, mám dobrou práci a hodně peněz a to mi stačí - ale vevnitř jste stejně rozbití a pořád tápete, co se s Vámi děje, nebo si koupíte motorku a budete se realizovat na motorce (zvláště muži) - budete se snažit něco dohnat a přesto, jakmile zesednete ze svého výkonného stroje, budete se cítit nevyrovnaní, někdo chodí do posilovny a snaží se to zase do sebe natlačit svalama - ale stejně se necítí dobře. Samozřejmě nechci tím nikterak zpochybňovat něčí koníček, to zdaleka ne. Taky bych se rád projel na motorce a měl ji v garáži a rád bych vypadal jako cyklista s vypracovaným tělem. 
 

Nedělejte věci jen aby jste se zavděčili svému okolí

    Tím narážím na to, že když Vám něco chybí a nejste schopni to identifikovat, možná je to proto, že se prostě necítíte dobře (po psychické stránce). Já měl to samé. Všechno se u mě ve všech oblastech vyvíjelo dobře, vše bylo podle představ. Měl jsem dobrou práci a dělal jsem vše, co jsem chtěl a co chtělo i mé okolí. Pak jsem se jednoho dne zaseknul a já nevěděl proč. 
 
    S odstupem času mohu říct, že jsem se zaseknul z toho důvodu, že jsem dělal něco, co se mi příčilo - dělal jsem radost lidem okolo, tím, že jsem dělal to, co bylo především okolím vyžadováno. Bylo to velmi těžké období, velmi psychicky vyčerpávající - musel jsem ukončit svůj pracovní poměr - protože jsem vevnitř cítil, že pracovat v zahraničí a mít rodinu daleko ode mě, není nic pro mě. A to se postupem času potvrdilo. Vyslyšel jsem své podvědomí a ukončil jsem svoji velmi slibnou pracovní kariéru a nastavil tvář životu, který se více točí kolem rodiny, kolem svých přátel, kolem toho, co mě baví a naplňuje. 
 

První krůčky k psychologii

    To, že jsem se zaseknul a z jakých důvodů, k tomu jsem přišel až skutečným rozebráním / analýzou sebe sama. Pomohla mi k tomu literatura psychologie. Začal jsem se zabývát v té době tradingem a věnoval jsem se tomu naplno (full). Jednou z nejdůležitějších vlastností, kterou trader musí mít je disciplína. Abych dělal pokroky, které by mohly proměnit trading v činnost, která mě uživí, začal jsem se zabývat psychologií, která umožňuje vylepšit Vaši disciplínu. Je nutné znát své mouchy a kostlivce, abyste se mohli posunout dále. 
 
    Ve chvíli, kdy jste schopni identifikovat, co se s Vámi děje, proč se necítíte dobře, co ve Vás způsobuje stres a co skutečně potřebujete, můžete na tom začít stavět a změnit tak své negativní pocity na pozitivní. Cítím se velmi dobře a to jen díky tomu, že jsem věnoval více času sám sobě a věnoval jsem se něčemu, co má zásadní vliv na mou povahu, pocity, myšlení - na moji hlavu. 
 

Proč každý při problému šahá po čokoládě nebo jídle? 

    Je to především proto, že uklidňuje. Vy se krátkodobě zbavíte horších pocitů, ale ty nezmiznou a zůstanou pod pokličkou. Proč nevyměnit čokoládu za nějakou knížku, která Vám vysvětlí, jak Váš mozek, myšlení, nálady pracují / vytvářejí se. Jakmile ty procesy pochopíte, naučíte se svoji hlavu lépe ovládat. Když chcete jezdit lépe na kole - musíte se pár věcí naučit a pak trénovat, koupíte lepší kolo, mluvíte s lidmi, kteří mají více zkušeností, dokážete jezdit větší vzdálenosti, zlepšujete se, zkracujete dobu na projetí známých úseků. To stejné můžete udělat s Vaší hlavou a věřte tomu, že Vám to dá více, než že se naučíte jezdit na kole. 
 

Můj pohled na psychologii

    To je můj pohled na věc a na psychologii. Je to samozřejmě velmi subjektivní. Mně pomohly knihy, někomu jinému může pomoci psycholog či psychiatr - nebojte se těchto pojmů - není na nich nic špatného. Je to jako kdybyste nebyli schopni své kolo opravit sami, potřebujete akorát někoho, kdo ví mnohem víc a má letité zkušenosti. Často se setkávám s názory, které jsou velmi zastaralé. Nebojte se něčeho, co jste ještě nepoznali. Když pochopíte, co chce Vaše hlava a Vaše tělo, otevřou se Vám neskutečné možnosti.
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!