Rajčata (venku)

 
    Rajčata se řadí mezi hojně pěstovanou zeleninu. Já nejsem výjimkou. Zjistil jsem, že u zahradničení relaxuji, zapomenu na stres a věnuji se jen rostlinám, stromům, hlíně a čemukoliv, co mi připadá smysluplné. A to v tom smyslu, že tomu věnuji určitý čas a ono se mi to vrátí v podobě plodů, o kterých vím, že jsem se o ně staral s tvou nejvyšší péčí :) Jak my říkáme u nás doma, jsou na 100% BIO :)
 

Co Vám mohu nabídnout za doporučení týkající se pěstování rajčat?

    Tato rada se vztahuje pouze k pěstování rajčat venku, tzn. pokud máte skleník a pouze v něm pěstujete rajčata - nebude pro Vás tento článek již tak zajímavý. Vzhledem k tomu, že zatím nemám volné prostředky, které bych mohl použít na zakoupení skleníku (i když bych si jej velice rád zakoupil - nějakej velkej :) ), pěstuji rajčata venku. Již je to asi 4. nebo 5. rokem a ne každý rok se mi rajčata povedly. Někdy mi na ně popadaly kroupy (to byl úplný konec) a někdy bylo zase moc vlhko (hodně pršelo) a tak naše rajčata napadla hniloba.
 
    Tento rok jsem ale nelenil a nechal se inspirovat našimi sousedy. V pěstování rajčat jsou šikovní - už jsem si toho všímal poslední 2 roky.
Nikdy jsem neměl stud v tom, že zjistím od kohokoliv nějaký lepší postup a posunu se zase o kousek dál, a to v jakémkoliv oboru, nejen zahradnictví. Myslím, že když člověk ustrne na jednom místě, nenechá si od nikoho poradit, je to škoda. Buďme otevření novým věcem a ono nám to přinese ovace - třeba ovoce - zdravé rajčata :) Tak zpátky, zase utíkám od tématu.
 

Co tedy pomůže rajčatům venku v pěstování?

1. Tip - ochrana pro rajčata 
Možná to již spoustu lidí zná, ale jsem si jist, že spousty o tom neví. Jedná se o zabalení rajčat do foliovníku/rouna/ochranná fólie (viz obrázek dole).
Rostlinky jsou pak chráněné proti výkyvům teplot, proti škůdcům, hnilobám a já nevím čemu všemu. Často se jedná o netkanou textilii, která propouští vzduch a udržuje teplo. Tyto rouna se dají koupit přímo pro rajčata - není to nejlevnější varianta, ale vyplatí se a navíc je to použitelné více let. 
 
2. Tip - sada (viz obrázek)
K tomu doporučuji zakoupit velice praktickou sadu svorek (č.1 a 2 + obrázek dole), které hojně používám při upevňování rouna a také rajčat. V sadě jsou ještě obsažené kabelbinder (č.3) a v kotouči natočený upevňovací drát (č.4). Nejvíce používám ty svorky - velmi dobře plní úlohu pro svázání textilie, popř. udrží rajče na tyčce. To se ale dostáváme k mému dalšímu tipu :)
 
 
3. Tip - spirála (viz obrázek dole)
Pěstujte rajčata výhradně na spirálovité tyči. Určitě jse se s tím již setkali a pokud ne, zajděte se na ně podívat do jakéhokoliv obchodu se zahradním vybavením. Je ale nutné občas rostlinky kolem tyče opatrně obtočit, aby se do spirály vhodně zachytila - sama se vhodně neobtočí. Opatrně, ať si nezlomíte větvičky - chce to trochu trpělivosti a hlavně nespěchat!
 
4. Tip - mulčování (bez pletí)
Pokud jste na některé věci v zahradničení líní stejně jako já, nestyďte se za to a využijte mého dalšího doporučení. Co opravdu nerad dělám je pletí. Někdy mi to nevadí, někdy rád pleju, ale často je to spíše nutnost. Tak jsem si našel způsob, jak se tomu vyhnout. Použil jsem takovou šikovnou encyklopedii zahradnictví, kde je doporučováno rajčata mulčovat, tedy pokládat na půdu menší vrstvu čerstvě posečené trávy (viz obrázek níže). Vy se tím zbavíte určité části kompostu a navíc pro rajčata uděláte to nejlepší. Ta vrstva by měla být taková, aby ještě propustila vlhko z hlíny a aby nevytvořila nepropustnou vrstvu - aby pak položená tráva nehnila. Občas je nutné seschlou trávu odstranit, prokypřit lehce půdu a položit opět čerstvě posečenou - tím zase dodáte potřebné látky rajčatům. Díky této vrstvě se hlína stane rájem pro půdní organismus. Zvláště pro žížaly, které prokypří půdu za Vás a navíc budou pravidelně dodávat hlíně humus. navíc se zbavíte plevele a půda nebude v sušších obdobích tolik vysychat. Vrstva udrží více vlhka v půdě. 
 

Výsledek ve skutečnosti

    Ještě přidávám foto jak to vypadá v reálu - č.1 svorka (všimněte si, jak upevňuji fólii svorkami - jedna je úplně nahoře a druhá těsně nad rostlinkou - postupně uvolňuji, aby měla kam rostlinka růst - snaha o co nejmenší odpor kvůli větru), č.2 spirála, č.3 rouno (ochranná fólie), 4. vrstva mulče (posekaná tráva - zde je již delší dobu položená - chtělo by to vyměnit :)).
 
    Nevěříte tomu, že by to mohlo pomoci? Tak to vyzkoušejte! Nemusím Vám to vyhovovat, ale aspoň jste to zkusili. 
 
    Nejsem si zcela jist, že to pomůže výnosnější nadílce, ale tomu, že předejdete různým nemocím, mšicím, hnilobám jsem si 100% jist. Což má vlastně za následek výnosnější nadílku :) 
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!