Holení / holení citlivé pokožky

30. dubna 2015
 
    Tento článek věnuji všem mužům, klukům a chlapcům, kteří se již několik let holí a nebo s holením (odkaz wikipedie) teprve začínají. Mám zde nějaké tipy pro všechny skupiny a také pro muže s citlivou pokožkou - z vlastní zkušenosti mohu poradit a zpříjemnit tak tuto rutinní záležitost, jakou je holení.
 

Citlivá pokožka a dermatologiecké potíže

    Jako kluk jsem si všimnul, že mám jemnější vousy s velmi citlivou pokožkou. Po oholení jsem měl dermatologické problémy (odkaz wikipedie), prostě problémy s kůží - pupínky, svrbění, nepříjemné pocity. Holil jsem se několik let holítkem, ale zjistil jsem, že mi to právě kvůli mé citlivé pokožce nevyhovuje. 
 

Holicí strojek situaci s citlivou pletí nevyřešil (pouze krátkodobě)

    Tak jsem s přispěním mé maminky přešel na holicí strojek. Začátek byl velice příjemný, ale postupem času a nabráním zkušeností jsem zjistil, že to stále není ono a holení jsem stále více a více oddaloval a holil se třeba jednou za 14 dní, když už jsem měl na tvářích a bradě skutečně pěkný trávník :) 
 
    Jednou jsem vyzkoušel zastřihovač - který byl také ve výbavě mého holícího strojku. To se mi hned osvědčilo a tak jsem místo holení do čista, začal zastřihovat. 
 

Zastřihovač - vhodná varianta pro citlivou pokožku

    Při návštěvě jedné velice šikovné kadeřnice jsem si nechal oholit  a srovnat kotlety. Při oholení jsem si uvědomil, že její zákrok byl mnohem příjemnější, než mé holení doma (vč. holení kotlet). Nelenil jsem a zeptal jsem se jí, co to má za strojek. Slovo dalo slovo a já si uvědomil, že klasický holicí strojek nechci a že si pořídím zastřihovač. 
 
    Holicí strojek není primárně určen k zastřihování, proto se mi také zastřihovač (takový ten ouzký jazyk, který je často součástí holicího strojku) velmi rychle ztupil a holení nebo spíše zastříhávání se tak stalo bolestivější. Chloupky se v zastřihovači kolikrát i zasekly a strojek mi začal vousy trhat. A tak jsem začal hledat zastříhávač, který primárně slouží k zastříhávání. Dá se pořídit za stejné peníze jako klasický holicí strojek, takže finančně to je stejně náročné. 
 
    Až budu kupovat další, jsem rozhodnut koupit si profesionální (pro kadeřnice) - je v tom podstatný rozdíl v kvalitě a tak i příjemnosti zastřihování. Zastřihávání byla a je pro mě ta nejlepší varianta, kterou se holím nebo spíše zastříhávám dodnes. Nemáte tváře hladké jako dětstké prdelky, ale i citlivá kůže tím netrpí a holení pro mě přestalo být nepříjemnou záležitostí, ale pouze rutinou. 
 
 

Jak mi může pomoci ručník? (pro všechny typy holení)

    Co s ostřihanými vousy? Také se holíte do umyvadla? Vyzkoušejte se holit / zastřihávat přímo do ručníku. Položte ručník přes celé umyvadlo, aby jej dokonale překryl a holte přímo do něj. Ručník pak jednoduše vytřepete z okna - umyvadlo zůstane suché, neznečištěné a Vy si nemusíte namáčet ruce a zdlouhavě omývat vousy, které se kolikrát i přilepí k umyvadlu. Vyzkoušejte to a uvidíte, že se holení stane pro Vás příjemnější - jednodušší.
 
 

Zvětšovací zrcadlo vždy při ruce! Jak při použití holicího strojku, zastřihávače, tak holítka!

    Máte problém se oholit do čista? Zbývá Vám často někde nějaký chlup. Není se čemu divit, obyčejné zrcadlo na chlupy nestačí a Váš zrak kolikrát také ne. Když se holíte v přítmný, nebo v časovém pressu - často pár chloupků přehlídnete. Ale věřte tomu, že když si pořídíte zvětšovací zrcadlo a ideálně jej napevno připevníte ke stěně u zrcadla nad umyvadlo, opět se Vám holení stane příjemnější a navíc přesnější. 
 
    Už nebudute muset řešit to, že Vám bude někde viset chlup. Přikládám Vám na důkaz fotografii, abyste viděli, jaký je rozdíl mezi pohledem do zrcadla a jaký do zvětšovacího. Upozorňuji, že fotografie značně zkresluje a že ve skutečnosti je rozdíl výraznější. Ještě je důležité říci, že díky tomu, že na sebe lépe vidíte, a můžete lépe koordinovat pohyby holicím strojkem či zastřihovačem nebo holítkem, začnete předcházet i zbytečným poraněním pokožky - což je další příjemná věc. 
 
 

Zvětšovací zrcadlo není jen pro ženy!

    Zvětšovací zrcadlo není jen pro ženy, ale můžete jej využít i Vy - jakmile jej vyzkoušíte - už není cesty zpět. Při koupi doporučuji spíše nějaké kvalitní nerezové či pochromované zvětšovací zrcadlo - sám jsem koupil mě i ženě český výrobek s několikaletou zárukou (snad 10 nebo 15 let) a musím říct, že je perfektní. Umístil jsem jej do takové výšky, aby to vyhovovalo jak mě, tak mojí ženě. Zrcadlo je vodorovně teleskopické a je ještě možné jej otáčet v místě připevnění k teleskopické hlavici. Zrcadlo bylo dražší, ale stojí to zato a jsem si jist, že díky kvalitnějšímu zpracování z lepších odolnějších materiálů, zrcadlo vydrží více let. Tak třeba některé z Vás inspiruji a Vy si tak zpříjemníte tuto rutinu, které se celý život nevyhneme :)
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!