Změna

31.03.2015 


Zvyky

   Důvodem k tomu, abych vytvořil toto psychologické okénko je moje momentální rozpoložení. Většině lidí, a tím myslím všeobecně - dejte tomu 90% populace - dělá problémy udělat změnu. A nejde jen o jednu změnu, ale jde o cokoliv, co člověk chce a nebo by měl ve svém životě změnit. Jedná se tedy o celou řadu změn. Člověk má vlivem výchovy, vlivem svého okolí a společnosti spousty naučených zvyků (zlozvyků) - způsob života, chování, reakce, myšlenky, to co máte v hlavě, jaké máte pocity, domněnky, atd. To vše je ve Vaší hlavě často pevně zakotveno - zřejmě je to součástí Vašeho podvědomí - tak hluboko ty zvyky jsou. Ani nejednáte vědomě, prostě automaticky reagujete a ani u toho nijak nemusíte přemýšlet. To jsou velmi pevné zvyky.
 

Nikdo není dokonalý

    Mnohdy se nejedná pouze o dobré zvyky. Ruku na srdce, lidé kolem nás jsou jen lidi a dělají chyby, naši rodiče mohli být vychování v některých bodech pomocí zlozvyků a naší výchovou nám je předali. Je to samozřejmě nevědomky, rodiče učí své děti většinou to nejlepší, co si myslí, že je pro život důležité. Ale je to skutečně vše dobře? Věřte tomu, že když se trošku zamyslíte, uvědomíte si, že i Vaše rodiče dělali/dělají chyby a Vy je děláte nyní také a možná je předáváte svým dětem. Důležité je umět některé zlozvyky pojmenovat, uvědomit si je. Teprve poté, až je máte na papíře, se je můžete pokusit změnit. Rozhodně nedávejte za vinu svým rodičům to, co Vás naučili. Jak jsem uvedl, zcela jistě se rodiče dle svých možností snažili udělat své maximum. Jako děti za své činy těžko můžete úplně zodpovídat, ale pokud jste již dospělí, pokuste se se svým chováním něco udělat, přemýšlet trochu sami nad sebou. Vždy je co měnit, co napravovat, co vylepšovat. Nikdo není dokonalý. A proč tady najednou píši pořád o nějakých (zlo)zvycích? Myslím, že často, pokud chceme něco změnit, musíme změnit zlozvyky.
 

Jaký je Váš vzor?

  
    Nemám problémy dělat změny v životě, ve svém chování, ve svých přístupech, myšlení. Postupem času jsem se v těchto bolestivějších, ale velmi osvěžujících a naplňujících změnách velmi posunul. Vždy jsem k tomu měl nějakou osobu, které jsem si za některé věci velmi vážil. Uvědomoval jsem si, že bych byl moc rád, kdybych se uměl chovat v určitých situacích jako on - vzal jsem si ho za vzor. A jak na to myslíte intenzivně a vždy když se ta situace nachomítla a Vy si řeknete: "Jak by to udělal Tomáš", a podle Vaší odpovědi se tak pokusíte co nejvěrněji zachovat. Časem zjistíte, že to funguje, a že nad tím najednou nemusíte přemýšlet tak intenzivně. Postupem času to děláte automaticky a Vy zjistíte, jak Vás ta změna naplňuje, jak jste sami sebe o trošku vylepšili a že si sebe o trošku více vážíte. A tak začnete hledat další změnu k lepšímu. 
 
    A abych se dostal k tomu skutečnému důvodu, proč jsem se rozepsal o změně je fakt, že se mi nyní nedaří udělat zásadní změnu ve svém myšlení při mojí práci. V mém oboru je velmi důležité provádět změny v mé osobě a posouvat své hranice. Jedině tak můžu ve své práci být skutečným odborníkem. Opakuji některé chyby stále dokola a vzhledem k tomu, že na eliminaci těchto chyb závisí moje obživa, chtěl jsem se o tom podělit sám se sebou i s Vámi. Důležité je to nevzdávat, když už si myslíte, že to nezvládnete, že to trvá příliš dlouho - ta fáze proměny, často jste blíže, než si myslíte. A proto se snažím tímto způsobem dodat si trochu více odvahy a zároveň Vám popřát to samé, pokud se rozhodnete pustit se dle mého do nejsložitějšího a nejzajímavějšího bádání zároveň - zkoumání sama sebe a posouvání svých hranic, což jednoznačně povede k Vašemu lepšímu já. Řeknu to trošku s nadsázkou, ale proč zkoumat vesmír, když neznáte ani sami sebe? Zaručuji Vám jedno - pocítí to Vaše okolí a jsem si jist, že pokud se Vám skutečně povedou některé kroky - dělejte to vždy pouze postupně - nikoliv naráz, tak jsem si jist, že budete všude vítáni a oblíbení. Najednou půjde vše tak automaticky a Vy už nebudete sami o sobě pochybovat!
 

Sociální fóbie a jak se jí zbavit?

    Uvedu Vám příklad s čím jsem se skutečně potýkal. Měl jsem "sociální fóbii". Ale se vším všudy. Bylo to částečně výchovou, ale především jsem si za to mohl sám. Stranil jsem se lidí, byl jsem líný chodit na návštěvy, vyhýbal jsem se komunikaci s cizími a vyhledával pouze společnost s dlouholetými přáteli. Jakmile se naskytla nějaká příležitost být s někým, koho neznám, snažil jsem se jí obloukem vyhnout. Ale udělal jsem zásadní věc. Uvědomil jsem si to, že mám sociální fóbii. Hledal jsem jednoduše na internetu, co se mnou je a co s tím mohu udělat. Našel jsem přesně znaky sociální fóbie. K mému opravdu obrovskému překvapení bylo ve studii, kterou jsem pročítal napsáno, že je možné sociální fóbii vyléčit a to klidně rychleji, než za jakou dobu jste se jí naučili. Jakmile jsem si sám sobě ten problém popsal, uvědomil jsem si ho a ještě si o tom něco našel - je to základ k tomu, abyste udělali první krůček ke změně. A můžu Vám říct, že netrvalo dlouho a já se této fóbie úplně zbavil. Občas samozřejmě pociťuji v davu 50 cizích lidí, že se necítím úplně ok, že bych raději blízké kolem sebe, ale nedělá mi absolutně se projevovat na veřejnosti, říct svůj názor a přemýšlet u toho na 100%. Když si vzpomenu na blekotání v práci, kdy můj mozek běžel na 50% jen kvůli mému špatnému pocitu, že ty lidí nejsou dostatečně blízcí - jsem velmi rád, že jsem byl schopen identifikace a změnu dovést ke zdárnému konci. A to byl jeden z prvotních skutečně silných zkušeností, které mi daly jasný signál k tomu, že změnit můžete cokoliv, pokud chcete především sami! 
 

Zajímavost o změně (30 dní je začátek)

    Každá změna není vůbec jednoduchá. Je těžké něco změnit, zvláště když jste se zvyk učili několik let, když zvyk vidíte roky kolem sebe a připadá Vám vše v naprostém pořádku, nebo Vašemu okolí. Každá změna jde přes bolest - to je moje hlavní zkušenost. Nejedná se o bolest fyzickou, ale o psychickou - je to těžké, ale jde to! Dle odborných studií trvá fáze změny delší dobu. Aby vůbec mozek zaznamenal, že dochází k určité změně, trvá to 30 dní. Tím ale fáze změny nekončí. To teprve Vaše hlava zaznamená, že se něco děje. Teprve nyní začíná důležitá fáze, a to fáze změnu udržet. Ve chvíli kdy nad změnou přestanete přemýšlet, budete dělat vše automaticky - pravděpdoobně máte vyhráno. Důležité není změnu začít, ale udržet ji - tak je to i s hubnutím - viz můj článek Dieta/Štíhlá linie/Hubnutí.
 
Myslím, že jsem tím řekl vše, co jsem chtěl. Tímto Vám popřeji mnoho sil do zkoumání sebe sama, hodně odvahy a trpělivosti! Nevzdávejte to, představte si vždy, co Vám to přinese, když to dokážete. Vyvolejte v sobě ty příjemné emoce, jak bude Vaše okolí příjemně překvapeno a jak se budete především cítit Vy! 
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!