DIETA/ŠTÍHLÁ LINIE/HUBNUTÍ

Reklama na diety

    Už mě unavují ty všemožné diety, které masírují reklamou naše zraky. Je více než jasné, že z většiny se jedná pouze o to, jak z Vás vytáhnout finanční prostředky. Ale abych někomu nekřivdil, věřím tomu, že někdo to myslí vážně a má určitě svoji metodu podloženou výsledky a může tak skutečně někomu pomoci. Já mám často přístup spíše takový, že si hodně věcí udělám raději sám. Je v tom možná zakořeněné trošku to čecháčství - to jsem prostě já. Kde jsem to ale skončil? Když už se rozhodnete něco podobného podniknout - doporučuji Vám z vlastní zkušenosti - položit si pár otázek.
 

Co chci skutečně já sám?

    Chci skutečně zhubnout kvůli sobě? Je to něco, co chci já a nebo to dělám kvůli tomu, že to chce někdo jiný nebo mě do toho někdo tlačí? Pokud o to ve skutečnosti nebudete mít sami zájem, nikdy nezhubnete. Myslím v konečném důsledku. 
 

EMOČNÍ NÁBOJ - MOTIVACE

 
    Ten impuls musí přijít přímo od Vás a Vy k tomu musíte mít nějakou emoční potřebu. Řeknu Vám svůj příběh. Častokrát jsem si říkal, že zhubnu, ale nikdy jsem se k tomu ani nedokopal. Spíše to bylo založeno tak trošku na sezónnosti. Na podzim jsem věděl, že se již mé tělo nebudu nikde odhalovat, tak není ani moc důležité, jak budu vypadat - navíc je zima a co člověk může dělat - a tak jsem většinou vypadal přes toto chladnější období čím dál více jako medvěd :) Jak přicházelo jaro a postupem času jsem ze sebe sundával oblečení, uvědomoval jsem, že je nutné, abych trošku vypadal. Tak jsem začal jezdit na kole - místo abych se vozil v nějakém prostředku a snažil se méně jíst. Pokud sami nebudete chtít - dieta Vám v tom rozhodně nepomůže. Může Vás maximálně nasměrovat, ale to, zda zhubnete je jen a jen Vaše volba. 
 
    No ale časem jsem si uvědomil, že mě docela bolí nohy. A to se dostáváme k nějakému důvodu (emočnímu). Měl jsem více kil, než bych nejen chtěl, ale i dle nějakých tabulek je možné snadno zjistit, že máte více než menší nadváhu. Tím trpí celé Vaše tělo - páteř, klouby. A nejedná se jen o bolesti, ale také to, že třeba jíte více energie, než dokáže Vaše tělo spalovat - tak jste unavení a necítíte se dobře. No a když jsem si všechno tak nějak uvědomil, a měl hodně důvodů to změnit. Chtěl jsem se cítit tak, jako když jsem měl o 10 kg méně - což bylo velice příjemné. 
 
 
    Nechtěl jsem se již déle cítit tak, jak jsem se cítil - prostě jsem si řekl, že to změním. A to bez jakékoliv proklamované dietní nabídky. Prostě jsem nejprve předstal jíst po 22. hodině. Přestal jsem pojídat vícekalorické dobrůtky - sladkosti, větší množství čokolády (když už čokoládu tak jeden čtvereček té dražší 70% hořké čokolády), přestal jsem se přejídat na oběd (začal vynechávat třeba polévku) či při jakékoliv jiné příležitosti, atd. Poté sami zjistíte, co Vaše tělo potřebuje a co ne. Začnete jíst také více zdravě, zaměříte se více na ovoce a zeleninu - čímž např. sladkosti můžete nahradit. Ale je nutné myslet na to, že ovoce má také hodně kalorií, takže nic nepřehánět. Přestal jsem pít colu a vůbec sladké nápoje ve větším a začal pít více vody - prostě jen vodu - nic víc - nic míň. Nebo například na návštěvě, na oslavách, atd. jsem začal trochu střídměji jíst, než nějaká černá ruka. 
 
 
    Také je nutné myslet více na pohyb - někdo přestane jezdit výtahem a půjde po schodech, někdo místo autem bude jezdit na kole do práce nebo bude chodit pěšky, někdo začne plavat a jezdit na kole, a někdo se začne připravovat na triatlon. Každý je jiný a každý má jinde své hranice, své limity. Pokuste si dát vždy nějaký splnitelný cíl a dokažte si, že je možné jej splnit. Poté, co jej splníte, začněte s dalším. Uvidíte jak příjemné je, dokázat to. Nedávejte si nějaký cíl, který je nesplnitelný. Já si dal zacíl - že se naučím plavat kraula. Nejprve jsem začal plavat prsa, pak jsem přešel na prsa pod vodou, poté jsem se pustil do kraula s nádechem po 2 prohmatech rukou a nyní se mi daří kraula po 3 prohmatech - tak jak by to asi mělo být. Dalším mým cílem je uplavat více jak 1.200 metrů a snažím se ladit i techniku. Někdo si stanoví, že začne chodit plavat a věřte tomu nebo ne, když začnete a budete chodit pravidelně - budete se cítit skvěle. A nemusí to být plavání, stačí třeba procházky, nebo běh, kolo, jakýkoli sport. Hlavně se k tomu dostaňte a změňte svůj stereotyp.
 

Lepší pocit sami ze sebe

    Najednou zjistíte, že se i cítíte lépe, máte více síly, lépe Vám to pálí a za chvilku se dostaví výsledky v podobě zhubnutí. Nejdříve Vám opadne ta extrémní pneumatika, co jste měli kolem břicha :) To je příjemné. Ale tohleto vše až do této fáze je jen první krok - začátek! 
 

NOVÝ ZVYK A ÚSTUP OD STARÉHO

    Uvědomte si, že je nutné jít dále - pokud to skutečně myslíte vážně. Začali jste pracovat na změně svých špatných zvyků a jak už je to se zvyky běžné, je těžké jej nahradit zvykem novým - vylepšeným. Můžete se také podívat na můj článek v kategorii 
Človek --> Hlava/Psychologie s názvem Změna, který Vám může být také inspirací. Ale zpět k hubnutí. Co Vám s tím může pomoci? Já jsem si třeba vytáhnul fotografii, když jsem byl mladší a měl jsem o 10 kg méně - vypadal jsem tam svěže a dal jsem si to za vzor. Udělejte to podobně a také do toho zapojte emoční stránku věci. Představte si, co Vám to vše přinese, když zhubnete, jak se budete lépe cítit, budete mít více energie, lepší náladu, budete příjemnější na své okolí, budete si sebe více vážit, nebudete se již tolik stydět - získáte velké množství sebevědomí. 
 
    Teprve teď musíte zatnout zuby a pokračovat v tom, co jste začali. Neberte to ale jako příkoří a překážky. Berte to jako to, co děláte, aby Vám bylo lépe. Musíte si uvědomit, že to má více plusů a výhod než nevýhod! Čím déle vydržíte s novým zvykem, tím větší máte šance. Musíte si to zautomatizovat. Prostě strojově. V podstatě to musíte udržet až do té doby, kdy Vám připadne, že už nemusíte řešit, co je nový a starý zvyk. Budete jíst s rozmyslem automaticky. Nebudete se přejídat, bude jíst hodnotně, zdravě a udržíte svoji rozumnou váhu tam, kde ji chcete mít, s jakou se cítíte příjemně. 
 
    A ještě jedna věc. Pokud máte chuť na něco, dopřejte si to. Udělejte si radost. Ale sami víte, kolikrát si to můžete dovolit. Když už to přeženete, bude Vás to stát opět spousty píle, abyste to vrátili zpět. Rozhodně si ale neodepřu nějakou mňamku a nebudu na ni zírat, jak ji někdo jí a já nemůžu. Chce to jen mít systém a dodržovat ho. Jakmile vydržíte déle jak půl roku, najednou to bude vše snadnější a samozřejmější - uvidíte. Hlavně si nemyslete, že zhubnete za 1 měsíc vše, co chcete. Dejte tomu čas a nespěchejte. Někomu to bude trvat půl roku, někomu rok a někomu 2. Připomínejte si, co jste dokázali, čím chcete být, pochvalte se a buďte k sobě upřímní.
 

NA KOM NEBO NA ČEM ZÁLEŽÍ?

    Takže je to o Vás - rozhodně to není o typu diety. Klidně se můžete zeptat někoho, kdo tomu trochu rozumí, kdo by Vám poradil. Je to kolikrát lepší, než investovat do něčeho, co se Vám potom vrátí jako bumerang.
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!