Rekuperace

01.07.2016
Četl jsem o rekuperaci mnoho pozitivního. Mnoho z těch informací je pravdivých. Určitě Vám rekuperace ušetří mnoho Vašich prostředků. Já ale cítím nutkavou potřebu napsat také o něčem, o čem nikde nevidím psáno. Je to o vlastní zkušenosti, kterou jsem s rekuperací ve svém okolí zažil. Je to pohled člověka nezúčastněného tohoto procesu. Rekuperaci nemám a ani bych ji nechtěl. Tento můj názor je čistě subjektivní, nutno podotknout. Ale jak už to tak bývá, na jedné věci ušetříte a na druhé tvrdě zaplatíte. Ta druhá strana je zdraví.
 

Rekuperace je jako sklenice s proděravěným uzávěrem - vzduch jde z určitého místa a nemusí stačit

     Objektivita tedy není zaručena. Takže ti, kteří chtějí 100% důkaz, mohou přestat číst. Ti, kteří budou mít šanci udělat si vlastní šetření - například na sousedech, kteří mají rekuperaci - udělejte to dříve, než si sami rekuperaci ve svém novém domě zařídíte. Z vlastní zkušenosti tuto nesmyslnou a drahou izolaci v podobě pasivního domu (nebo se mu blížícího), která z mého pohledu přinese výhody především na tu stranu, která Vám bude rekuperaci zařizovat. Na stranu Vaši když porovnám výhody (úspora) vs. nevýhody (zdraví), si jsem na 100% jistý, že je lepší, na "skleník" s prominutím, zapomenout.
 

Zdi nebudou dýchat | Vyšší výskyt onemocnění dýchacích cest

     Zdi nebudou dýchat. Vaše tělo nebude dostávat přirozeně kyslík tak, jak vzduch prochází skrze aktivní pórovitý materiál. Zlatá dobrá cihla. Nelze dostatečně dobře rekuperací nahradit výměnu vzduchu. Na několika rodinách jsem si všiml rapidní zvýšení nemocnosti. Rodina, kterou poměrně často vídám, která byla několik let zdravá, je najednou velmi často na hromadě. Když jsem jim to říkal, nechtěli si to připustit. Samozřejmě, chápu. Je těžké přiznat si, že jste investovali několik mnoho 10-tek tisíc do něčeho, co Vám může ohrožovat Vaše zdraví. Ano, to si skutečně myslím. Bez čerstvého přísunu kyslíku, vznikají u těchto rodin mnohonásobně častěji onemocnění dýchacích cest, což přináší také další nemoce. Samozřejmě existují rodiny, kde je výskyt nemocí stejný a nebo si toho nikdo nevšimne. Mě to ale do sebe selským rozumem zapadá. 
 

Řešení

     Máte rekuperaci a víte, že se u vás zvýšil výskyt onemocnění dýchacího aparátu. Máte častěji rýmy, záněty v krku, na průduškách, vyšší teploty? Pokud odpověď zní ano, musíte si to přiznat. To bude asi to nejtěžší. Investovali jste do toho a mysleli, že je to ta nejlepší varianta investice nebo úspory do budoucna. Teď jste zjistili, že není. Začněte myslet na svoje zdraví. Pokud bych byl na Vašem místě, začal bych, pokud můžete, větrat více okny. Také bych trávil více času venku a minimálně doma. Když jdete spát - nechte si otevřená okna v ložnici, v pokojících. Můžete využít i mikroventilací na oknech. Pokud je Vaše okna nemají - nechte si je udělat - mohou Vám sloužit na pozdim a v zimě. V případě dostatku financí bych se to pokusil řešit s odborníky.
 
     Toto je můj subjektivní názor. Nechci vytvářet nějaké poplašné zprávy. Je jen na každém, aby se zamyslel, zda je dobré neprodyšeně uzavírat svůj rodinný dům. Místo, kde se budete pohybovat celý svůj život. Zda Vám stojí ty ušetřené náklady za vytápění na úkor zdraví. Přirozený přísun kyslíku je něco, co bychom neměli našim tělům odepírat. Používám jen selský rozum, nemám žádné studie, ale vidím to kolem sebe.
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!