Afty

    Celý život od útlého mládí jsem sváděl boj s afty - jako malý špuntík ve školce, na základní škole, na střední, na vysoké a v podstatě až doteď. Jsem z rodiny, kde zdraví má přednost především.To znamená, že pro zdraví uděláme vše. 
 
    Vzhledem k tomu, že mě afty velmi trápily, a bohužel jsem patřil do té menší skupiny nešťastných lidí, kterým dosahovaly afty větších rozměrů a nepředstavitelných bolestím, myslím si, že se mohu pokusit Vám poradit, co dělat, když se Vašemu dítěti začnou afty objevovat. 
 
    Afty jsem měl nejen na dásních, dutinách, ale také na jazyce a velmi blízko rtů, pod jazykem, mezi dásněmi spodních zubů a rtem, atp. Některé afty - např. na jazyce se mi objevovaly pravidelně na stejných místech. Navíc jejich výskyt nebyl na pouhých pár dnů, někdy jsem je měl třeba i 2 měsíce a nemohl se jich zbavit. Věřte tomu, že jsem kvůli této bolestivé zkušenosti vyzkoušel vše, co bylo na trhu dostupné. Nic nepomáhalo dlouhodobě.
 

Co skutečně pomáhá na afty? Existuje nějaký lék?

   
    Ne! Neexistuje. 
Na trhu jsou pouze prostředky, které velmi krátkodobě otupí bolest - nic víc, nic méně.
 

Co tedy s tím?

Jednou jsem opět hledal na internetu nějaké nové možnosti nebo nějaký nový preparát, jak se aftů zbavit. A objevil jsem, alespoň pro mě, řešení v podobě především stravy. V jednom článku se objevila informace, že na prevenci proti aftům je vhodné doplňovat tělo látkami, které jsou obsažené především v červených paprikách (nikoliv kápiích) a v zelené zelenině (salátová okurka). Pokud budu pravidelně konzumovat tuto zeleninu, měl bych aftům předcházet. Tato věc mě zaskočila. Uvědomil jsem si, že je nemysl si něco matlat, když už to vypuklo (afty) - to už je přeci často pozdě. Proč tomu jednoduše nepředejít?
Vím, že se často červená paprika nedoporučuje konzumovat, když se objevují afty - toto ale nemohu potvrdit - nikdy mě z červené papriky aft nezačal více bolet.
  

Co dodržuji, abych aftům předešel?

- pravidelný přísun hlavně červených paprik (třeba 2x týdně) - ideálně jsem si dával celou papriku (rozkrájenou) po vyčištění zubů na noc
- pravidelný přísun vitamínu B - ideálně B-komplex (jen když nastal problém/jsem měl pocit, že se mi dělá aft)
- opět pravidelná ústní hygiena - 2x čistit zuby (na noc a po snídani ráno) - ideální 2x denně po vyčištění zubů ústní voda
- je nutné úplně vysadit kontakt Vašich tělních tekutin - slin se sliny/bakteriemi ostatních (nepít z jedné flašky/nejíst stejným příborem) - kombinace maminka a dítě nevadí (nebo velmi blízcí - kde probíhá častá výměna tekutin = polibky = dojídání jídla, apod.)
 
- snažte se omezit konzumaci mléka, mléčných výrobků (např. jogurtů) - které podporují množení všech možných bakterií
- omezte "ostré ovoce" (ananas, kiwi, pomeranče, mandarinky) a také ořechy mi na afty nepřidaly na klidu od bolesti
 

Dovolená a častý výskyt aftů

- je nutné říci, že afty se často tvoří stresem a z výskytů pro tělo neznámých bacilů, což v zahraničí často osoby trpící na afty postihuje
- také jsem často (skoro bych si troufal říci vždy) při vycestování do zahraničí trpěl výskytem aftů - pokud máte či Vaše dítě má podobnou zkušenost pomohlo mi, že jsem min. 1 měsíc před dovolenou začal používat probiotika a prebiotika v jednom. Mám vyzkoušenou švýcarskou značku - určitě Vám v lékárně řeknou
- je důležité na dovolené pokračovat v aplikaci těchto P&P - od té doby jsem se této velmi nepříjemné bolesti téměř zbavil.
 
    Berte tuto radu jako velmi subjektivní. V tomto případě se jedná o problém, který zajisté má velké množství proměnných. Ale myslím si, že moje zkušenost může pomoci hodně lidem, kteří trpí na afty - mám i feedbacky (pozitivní reakce) od známých, že to pomáhá. Ale není možné zaručit, aby to pomáhalo všem. Přál bych si, aby to tak bylo. 
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!