Zelené hnojení (BIO)

28. dubna 2015
ilustrační foto: řeřicha
 
    Nejsem žádný znalec, ale když jsem se zahradničením začínal a i v období předtím, neměl jsem o zeleném hnojení ani potuchy. To je také ten důvod, proč o něm chci psát. Myslím, že to může být dalším zdrojem inspirace pro skupinu lidí, kteří o této velmi levné a šetřné zelené variantě ještě neslyšeli. 
 
    Jak jsem již někde psal, miluju přírodu a její procesy a tak se snažím její práci buď nechat úplně na ní a nebo s ní jít stejným krokem bok po boku. Čím více přirozena, tím jsem šťastnější a mám z toho větší radost. Prostě je mi tato varianta bližší, než kupovat již perfektní dokonalé granule, které obsahují ideální množství všeho toho, co rostliny potřebují. 
 

Možnosti zeleného hnojení

    Opět zde nebudu složitě vypisovat, že existují předplodiny, meziplodiny, nebo plodiny, které se sázejí do hlíny po sezóně. Myslím, že stačí pouze upozornit na to, že tyto možnosti jsou. Dle všeho, co jsem četl a slyšel, samotné půdě nesvědčí, když je prázdná. To je to, co jsem pár let nechápal nebo spíše jsem o tom nevěděl a i přesto, že jsem to na vlastní oči viděl, neměl jsem tušení, k čemu to vlastně ti zahrádkáři dělají. Vždy jsem pouze zaséval semínka a co je před a co je po, o to jsem se vůbec nezajímal. Důležité je ale, že prázdná půda není přitahovaná tolik organismy, které mohou hlínu zahnojovat a kypřit. Hlína je pak vyprahlá, bez humusu a není tak bohatá, aby budoucím rostlinám vytvářela to nejlepší klima. 
 

Zelené hnojení pro rajčata - řeřicha

    Mezi první zeleninu, kterou jsem zasadil patřila rajčata. Rajčata se také řadí mezi mé nejoblíbenější - hlavně svojí vydatností a chutí (a navíc 100% beze zbytku s radostí můžeme konzumovat - žádné ohryzky, slupky, jádra, atd.). Proto tato zelenina byla tou první, ke které jsem hledal nějaké zelené hnojení. Právě takovým je řeřicha, která se doporučuje jako předpolodina pro rajčata (tomu se říká zelené hnojení). Tak jsem to tento rok vyzkoušel a výsledky Vám mohu sdělit teprve až po sklizni ;)
 

Ostatní zelenina a ovoce vs. zelené hnojení

Pokud Vám na něčem záleží a chcete zelenině či ovoci vylepšit podmínky, zvýšit tak jejich výtěžnost, urychlit vývoj, najděte si něco o zeleném hnojení - je to velmi zajímavá alternativa, jak si rozšířit své znalosti a přirozenějším způsobem prohnojit a zkypřit půdu.
 
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!