Příprava květináče před setím

24. dubna 2015
 
    Včera jsem přesazoval malá rajčátka z mého mini-pařníčku (plastová nádoba s vrchním krytem). Zatím mám rostlinky za oknem doma a tak je i ponechám minimálně do "Třech zmrzlých" resp. "Ledových mužů" (odkaz na wikipedie.cz). Rostlinky byly již větší a nebylo možné horní kryt na pařníček přidávat. Navíc jsou rajčátka trošku pohublá a ty mini-květináčky, které jsou v pařníčku byly již nedostačující. Tak jsem se rozhodnul, že je přesadím do květináčků. 
 

Zásada č.1

    Hlavní zásadou květináče je fakt, že musí být děrovaný. Na začátku mé dráhy zahrádkáře :) jsem byl schopen set semínka klidně do uzavřených kelímků od jogurtu a pak jsem se strašně divil, že mi to moc nerostlo. A když už vyrostly, tak jim nebylo moc dobře, většinou se mi vytvářely plísně a bylo to celé vodnaté. Nebo se mi na povrchu hlíny vytvářela zelená krusta (což svědčí o vysoké kyselosti hlíny - nesvědčí to růstu) - časem jsem zjistil, že je potřeba ten můj mini-pařníček také otvírat - tedy větrat. Ideální na den otevřít, kdy sluníčko ohřívá rostlinky a na noc zakrýt, aby výkyv teploty byl co nejnižší. Rostlinky mohly tak lépe dýchat a krusta se mi přestala vytvářet. 
 

Zásada č.2

    Na dno květináčků nebo květináčů, než položíme hlínu, je nutné dát nějaký vhodný absorpční a především odvodní materiál. Ten nám odvede přebytečnou zálivku z hlíny do misky. 
 

Materiál z cihly

    Abych nemusel kupovat nějaké speciální materiály, i když v dnešní době to je již otázka pár korun a trochu času v zahradnictví, poradila mi sousedka (říkáme jí "Plantážnice" - umí i z koštěte vypěstovat cokoliv), že je možné využít zbytků z cihel a na hrubo je pomocí kladiva rozdrtit (1-2 cm velké kusy).  Dále pokryjte těmito menšími kusy dno květináče a můžete sít/přesazovat/zasazovat. Vše jsem vyfotil - nechte se inspirovat :) 
 
 
    Jednoduchá, levná a velmi rychlá cesta, jak se postarat o své rostlinky. Ať Vám rostou a ať Vás to především baví!
 
 
 
    Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!