Volba tiskárny

30.03.2015

Inkoustová nebo laserová?

    Jestli stojíte před volbou tiskárny a nepotřebujete za každou cenu mít barevnou, rád Vám doporučím tiskárnu dle vlastní zkušenosti. Pokud chcete ušetřit za tisk, nebo spíše pokud nechcete zbytečně vyhazovat peníze, volba tiskárny je dle mého jednoznačná - kupte si laserovou tiskárnu. 
 

Tiskárna před 10 lety

    Tiskárnu jsem kupoval ještě za dob studií a velmi pečlivě jsem zjišťoval cenu tisku na 1 stránku, jak běžného textu, tak textu společně s nějakým obrázkem či grafem. Propočítal jsem si také odhadem kolik bych měl mít ročně vytisknuto a jak dlouho by mohla tiskárna vydržet. Výsledek měl jasného vítěze - laserová tiskárna je jasná volba.
 

Tiskárna před 5 lety

    Před asi 5 lety jsem si kupoval další tiskárnu a opět jsem zabrousil do odborné literatury, do manuálů, do různých diskuzí, atp. Výsledek opět jasný - laserová tiskárna tiskne až v násobcích levněji, než tiskárna inkoustová. 
 

Tiskárna v současnosti

    Přesto, když sleduji reklamy, málem bych uvěřil tomu, že již dnešní doba velmi pokročila a tisk na inkoustových je téměř zadarmo. Stále tomu není pravda a ty všemožné vylepšené technologie můžeme s klidným srdcem zařadit mezi klasická lákadla na špek. Ověřil jsem si to také u jednoho prodejce tiskáren a cartridges (náplní), který mi moji domněnku potvrdil. Jedná se o velmi slušného prodejce - je to fér chlap a spíše láká zákazníky na upřímnost a stabilitu. Taky se mu pak každý zákazník vrátí. 
 

Výhody a nevýhody

    Inkoustová tiskárna je spíše pro někoho, kdo chce za málo peněz málo muziky. Vzhledem k nižší pořizovací ceně inkoustové tiskárny Vás sice prvních pár set stránek bude stát méně v přepočtu, ale jakmile se přehoupnete přes nějaké číslo počtu vytištěných dokumentů, grafů, obrázků, fotek, okamžitě se Vám začne tiskárna prodražovat. Ale věřím tomu, že pro někoho může být tato levnější tiskárna zajímavá, obzvláště pokud ji chce použít na tisk barevných fotografií, neboť je skutečně vstupní pořizovací hodnota této zejména "barevné tiskárny" nejnižší (samozřejmě ale v momentu nákupu). 
 
    Nemohu to však plnohodnotně posoudit, protože ve chvíli, kdy jsem si přepočítal cenu fotografického papíru a cenu za barevný tisk na inkoustové tiskárně, tak se mi zježily chlupy na zádech :) Raději si na fotky počkám v nějaké drogerii. Mimochodem sám mám zkušenost i s inkoustovou tiskárnou - málem bych na to zapomněl. Dvě jsem měl pár let v provozu a také jsem někomu pořizoval. Vždy byl výsledek, alespoň pro mě, stejný. Iinkoustová tiskárna byla a je drahá. 
  
  Ano, přiznávám, pokud člověk chce okamžitě vytisknout fotografii (barevný tisk), je inkoustová tiskárna dobré řešení, myslím v té rychlosti pořízení a dostupnosti (možnost vytisknout si okamžitě a nečekat). Barevná laserová je již větší investice a provozní náklady neumím posoudit - nepoužíval jsem - byla to pro mne vždy příliš vysoká pořizovací investice. Skloubil jsem to tak, že černobíle tisknu doma a fotografie - jak jsem již uvedl přes nějakou společnost, která se tomu věnuje - což má za následek mnohem nižších nákladů. Jen si člověk musí počkat. Ano, můžete mi položit otázku: A co když si chci tisknout barevně? Věřte tomu nebo ne, není to zase tak časté a nutně potřebné, aby člověk tisknul barevně, jak se na první pohled může zdát. Často je to o tom, že si řeknete, že když už tu tiskárnu kupujete, chcete mít všechno, i tu barvu - ale položte si otázku: Skutečně tu barvu potřebujete i na úkor zbytečně drahého tisku? 
 
    Z mého pohledu - barevný tisk si odpustím, nechci aby se mi tisk rozpíjel (což u laserové není), tisk je za pár haléřů a nemusím pořád nakupovat náplně, přičemž při tisku černobíle se Vám u barevné tiskárny spotřebovávají i barevné náplně - což je z  mého pohledu nepochopitelné a navíc značně drahé (to je ale zkušenost se staršími typy tiskáren (5-10 let). 
 
    V konečném důsledku, je to ale především na každém z Vás, každý preferuje něco jiného. Důvod mého článku je pouze v tom, abych někoho ulehčil rozhodování, poukázal na výhody a nevýhody, pokud je někdo nerozhodný, nebo tomu tolik nerozumí, nebo nemá vůbec zkušenosti s tiskárnami. Já si tím kolečkem s tiskárnami prošel skrz naskrz, a tak se snažím Vám o těchto mých zkušeností něco málo napsat. 
 

Shrnutí inkoustové vs. laserové

+ nízká prvotní pořizovací cena
+ možnost tisknout barevně za nízkou pořizovací cenu (zakoupení barevné laserové dražší)
+ nízká cena i multifunkčního zařízení 
- mnohem dražší cena tisku, po vytisknutí určitého množství se stává pořízení 1 vytištěné stránky výrazně dražší než u laserové
- menší stálost tisku (rozmazává se) - špatná reakce vytištěného textu při použití zvýrazňovače či čehokoliv i vlhkost
- do budoucna se cena/výkon jednoznačně prodraží
 

Moje doporučení:

Koupě laserové tiskárny ideálně multifunkční (min. skenner, kopírka, tisk).
 
A abych nezapomněl, přeji Vám šťastnou volbu při výběru tiskárny, a ať především vyhovuje Vám! Nekupujete ji pro mě ani pro někoho jiného, pouze sami pro sebe!
 
 
  Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze mé subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikuji, nepřebírám v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Moje řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života!